Operos mokykla

Operos mokykla
Main Information

2018 m. birželio 11‒15 d. Šančiuose vyko mokymai skirti bendruomenės operos meno mėgėjams ir profesionalams. Šis renginys naikino ribas tarp aukštojo ir mėgėjų meno ir suvienijo įvairių sričių specialistus bendram kūrybiniam darbui. Šančių bendruomenė teigia, kad kūrybingumas vienija žmones nepriklausomai nuo pajamų dydžio, išsilavinimo, pažiūrų, gebėjimų ar amžiaus. Renginio iniciatoriai Vita Gelūnienė ir Ed Carroll tiki, kad visi norintys kurti žmonės yra menininkai, tačiau ne visi turi vienodus įrankius bei vienodus įgūdžius jais pasinaudoti.
#BendruomenėsOperos mokykla subūrė kelias dešimtis vietinių bei tarptautinių kultūros aktyvistų ir menininkų. Penkių dienų trukmės paskaitų, seminarų bei praktinių užsiėmimų metu buvo siekiama tobulinti asmeninius įgūdžius ir mokytis vieniems iš kitų, siekiant sukurti bendruomenės operą Kopūstų lauke. Praktinius ir teorinius užsiėmimus vedė profesionalai iš Šančių ir kitų pasaulio šalių. Operos libretas, sukurtas pačių šančiškių kolektyvinio rašymo dirbtuvių metu, tapo kūrybine atspirtimi mokyklai.
Vienas iš svečių, rašytojas, tyrėjas ir menininkas Francois Matarasso, taip apibūdina bendruomenės operos mokyklos reikšmę: „Kiekvienas žmogus turi teisę kurti ir dalintis savo kūrybos rezultatais lygiai taip, kaip ir džiaugtis bei dalyvauti kitų kūryboje. Formuoti savo kultūros identitetą taip, kad jis būtų pripažintas kitų, yra ypač svarbu kiekvieno žmogaus augimui ir orumui. Jei žmonės negali savęs išreikšti kultūroje, tuomet sunku tikėtis, kad jie gebės tai padaryti kitose srityse, įskaitant politiką. Jei žmonės yra tik įsivaizduojami ir vaizduojami kitų, tuomet sunku tikėtis, kad jie taps laisvi ir lygūs visuomenės nariai.“
Bendruomenės operą buvo planuojama statyti „Kopūstų lauko“ teritorijoje, kurioje nuo 2014 m. Žemųjų Šančių bendruomenė įgyvendina įvairias kultūrines ir socialines veiklas. 2016 „Kopūstų laukas“ už svarų indėlį į kultūrą ir tvarų aplinkos vystymą pelnė pasaulinio miestų tinklo „United Cities and Local Governments, Agenda 21 for Culture” pripažinimą.
Operos mokykloje užsiėmimus vedė muzikos aranžuotojas ir prodiuseris Gediminas Zujus, choreografas Antonio Bukhar (Uganda), bendruomenės meno kritikas ir teoretikas Francois Matarasso (DB), Faro konvencijos ekspertas Prosper Wanner (Prancūzija), aktorius Ramūnas Šimukauskas, dainininkas Egidijus Sipavičius ir Vitalijus Neugasimovas.

Mokyklos darbo laikas:
2018 birželio 11-15 d.
09:00 - 17:00 val.
Vieta: Kauno Šančių sporto ir sveikatingumo centras, Šančių biblioteka, Kopūstų laukas, Kaunas

Mokyklos metu vyko viešos paskaitos:

PIRMADIENIS, BIRŽELIO 11
11:15‒13:00
Apie tai, kas yra bendruomenės menas ir kodėl tai svarbu.
F. Matarasso

ANTRADIENIS, BIRŽELIO 12
11:15‒12:00
Apie jaunimo įtraukimą į kūrybos ir meno procesą.
G. Zujus
14:00‒15:00
Apie tai, ar bendruomenės opera yra sau prieštaraujantis terminas.
F. Matarasso
15:00‒16:00
Apie bendruomenių šokius.
A.Bukhar

KETVIRTADIENIS BIRŽELIO 14
11:00‒13:00
Apie Faro konvenciją ir bendruomenės teisę į kultūros paveldą.
P. Warner

VIETA: BIBLIOTEKA/ Sandėlių g. 7

Tarptautinį pripažinimą pelnęs bendruomenės meno teoretikas, rašytojas ir praktikas François Matarasso buvo vienas iš vedančiųjų operos mokyklos lektorių.

"Kodėl aš darau tai, ką darau?

Mano rašymas, tyrimai ir darbas bendruomenės ir dalyvaujamojo meno srityje priklauso nuo įsitikinimo, kad kiekvienas turi teisę kurti meną ir dalintis rezultatu, bei mėgautis ir dalyvauti kitų kūryboje. Savo kultūrinio tapatumo formavimas ir jo pripažinimas yra pagrindinis žmogaus orumo ir augimo aspektas. Jei žmonės negali kultūriniu požiūriu atstovauti savęs, kaip jie gali tai daryti kokiu nors kitu būdu, kad ir politiškai? Jei žmonės yra tik įsivaizduojami ir vaizduojami kitų, kaip jie gali būti laisvi ir lygiateisiški visuomenės nariai? Deja, visose visuomenėse žmonių galimybės pasiekti kultūrą yra labai nevienodos. Tie, kurie atstovauja dominuojančią kultūrą, neturi sunkumų kurdami ir skleisdami savo vertybes. Kiti, kuriems kultūros ištekliai, platformos ir teisės yra neprieinamos, lieka paraštėse. Mano darbas susijęs su šiais klausimais atliekant mokslinius tyrimus, remiant kultūrines grupes ir rašant."

Operos mokyklos judesio pamokas vedė šokėjas, choreografas, socialinis verslininkas ir pedagogas, Antonio Ssebuuma Bukhar, pelnęs daugelį apdovanojimų. Gyvena ir dirba Kampaloje, Ugandoje. Antonio vadovauja tokiems meno kolektyvams, kaip "Kuenda Productions", tarptautinė menininkų mainų platforma ir "Arts 2 Hearts", kurių misija yra propaguoti meną mokyklose ir bendruomenėse. Jis taip pat įkūrė šokių kompaniją "Tabu Flo Dance Company" (2007). 2017 m. Antonio gavo Pinos Bausch stipendiją Oklando universitete (Naujoji Zelandija), kur siekia savo, kaip šokėjo raidos, bei tiria dialogą tarp tradicinės šokio teorijos ir bendruomenės šokių metodų.

Skaitykite daugiau: Curtain – A Restless Art

First steps in the cabbage field – A Restless Art

https://www.15min.lt/kultura/naujiena/muzika/zemuju-sanciu-bendruomene-sujunge-opera-kurinys-skambes-buvusiose-kareivinese-284-988866?copied

Bendruomenes operos mokykla - 2018 06 11-15 on Vimeo

Šančių bendruomenės operos mokykla: judesio dirbtuvės su Antonio Bukhar. on Vimeo

Bendruomenės operos mokykla, 2018 on Vimeo

Šančių bendruomenės operos mokykla: judesio dirbtuvės su Antonio Bukhar on Vimeo

Bendruomenės operos mokykla: svečiuose Egidijus Sipavičius ir Vitalijus Neugasimovas on Vimeo

Bendruomenės operos mokykla: svečiuose Egidijus Sipavičius ir Vitalijus Neugasimovas on Vimeo

Bendruomenės operos mokykla. Kopūstų laukas. on Vimeo

Bendruomenės opera. Libreto skaitymas: Rasa on Vimeo

Bendruomenės opera. “Kopūstų lauko” libreto skaitymas: Danguolė on Vimeo

Jekaterinos klausimos #1 on Vimeo

Bendruomenės operos mokykla on Vimeo

Dancer and choreographer Antonio Bukhar at Community opera School, Kaunas, LT on Vimeo

Renginio organizatoriai: #Žemųjų Šančių bendruomenė ir #Teatro Klubas.
Dalinę paramą renginiui suteikė British Council/Britų taryba.
Partneriai: Europos tarybos Faro konvencijos tinklas Faro Convention Network, Kauno miesto savivaldybės administracijos filialas Šančių seniūnija, Kauno Šančių sporto ir sveikatingumo centras, Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.

Date: June 11, 2018

Time: 9 a.m. (EEST)

Where: Šančių sporto ir sveikatingumo centras, Šančių biblioteka, Kopūstų laukas, Sandėlių g.

Video

Our site saves small pieces of text information (cookies) on your device in order to deliver better content and for statistical purposes. You can disable the usage of cookies by changing the settings of your browser. By browsing our website without changing the browser settings you grant us permission to store that information on your device.

I agree